Naše filozofie aneb jak pracujeme? ☻

Naše pedagogická koncepce je kombinací intuitivní, přírodní a waldorfské pedagogiky, v souladu s přírodou a ročními cykly. Děti vedeme k samostatnosti a sebeobslužnosti, tj. aby se umělo samo svléct/obléct, obout/zout, poznat si své věci a postarat se o ně, v případě problému samostatně uvažovalo a nebálo se požádat o pomoc, samo také pomoc nabídlo, umělo poprosit/poděkovat, pozdravit, správně stolovat, hledat řešení a vhodný postup. Aby respektovalo ostatní i samo sebe. Umělo se dělit, ale zároveň mělo odvahu říct „ne“, vyjádřit, když se mu něco nelíbí a problém řešit komunikací, nikoliv fyzickým napadáním nebo hlasitým křikem. Pracujeme s přirozenou agresí, schopností dětí vnímat dobro v sobě i ostatních, budujeme trpělivost a ohleduplnost, vedeme děti k pozorování zákona akce a reakce, tj. jak mé chování ovlivňuje okolí a mé okolí ovlivňuje mne. Zprostředkováváme dětem pocit zodpovědnosti, podporujeme jejich zvídavost, hravost, fyzickou zdatnost. ☻
V říjnu 2023 jsme vybudovali umývárky pro děti. ☻
V říjnu 2023 jsme dokončili vybudování umývárky pro děti ve školce i návštěvníky školky a zahrady, a to díky dotaci z Ministerstva životního prostředí, fondu SFŽP, Národního programu Životního prostředí. Tím jsme opět o kousek zvýšili hygienu a komfort našeho zázemí.



Hlavní soovičky


Věra Křapáčková
zástupkyně ředitelky hlavní pedagožka průvodce-pedagožka

Helena Grafnetter
ředitelka
průvodce-asistent pedagoga
Helena vystudovala gymnázium a angličtinu v UK, což pak zúročila při své 12leté praxi překladtele. Učitelkou chtěla být od útlého věku, ale systém vzdělávání v ČR ji odradil. K alternativnímu způsobu vzdělávání dětí se dostala až díky svým třem dětem, u kterých začala vnímat potřebu „volné hry“ a rozhodla se jim vyjít vstříc. Od r. 2016, kdy lesní školku založila a vedla, se dětem věnuje jako průvodce ve školce. Zároveň se vzdělává v oboru přírodní a intuitivní pedagogiky, principů lesních školek, vedení školky atd., doplnila si vzdělání v oboru asistent pedagoga. Několik let vzdělávala své děti doma a je spoluzakladatelkou komunitní školy. S věkem se čím dál více „vrací ke kořenům“ a tak ráda pěstuje a úrodu zpracovává. Také háčkuje, šije, tká, zpracovává vlnu a celkově ráda tvoří rukama. Pro Helen je školka jejím dalším dítětem, vytvořila její formu a dala jí směr.

Marie Rychlíková
průvodce-pedagožka
Vystudovala pedagogiku na UK a přestože je paní doktorka, tak u nás neléčí. I když… možná, že… 🙂 Pedagogické zkušenosti má rozmanité co by pedagog volného času, sportovní instruktorka, pedagožka v ZŠ i vedoucí na táborech. Maruška je sportovkyně a tak jí pobyt s dětmi v přírodě připadá zcela přirozený a spolu s potřebou dětí pohybovat se volně venku se lesní školka stala volbou na její další cestě pedagogického průvodce dětí.
Maruška se k týmu přidala v r. 2023 a s vervou se zapojila do tvoření školky, kterou obohacuje svými nápady, zkušenostmi a přístupem.

Martina Motyčková
tajemnice školky
účetní
Martina, se svou dlouholetou praxí v „papírování“ a účetnictví, je naprosto nedílnou a nezbytnou součástí našeho týmu. Je to náš kancelářský šotek, který řeší veškeré naše účetní záležitosti, podklady pro administrativu a výkaznictví, a také komunikaci s úřady.
Ve školce ji potkáte jako rodiče, ale umí se rychle přepnout do režimu účetní a snadno vás zaskočí mentální bdělostí i v odpo hodinách.

Mája Buřilová
pedagog-průvodce a asistentka pedagoga
Mája studuje obor Kinantropologie na UK v rámci doktorského studia. Na tuto cestu ji zavedlo studium zoorehabilitace, kde se jí nejvíce líbily interakce mezi zvířetem a dítětem a jak se s nimi dá pracovat. Dále pokračovala studiem oboru Aplikované pohybové aktivity osob se specifickými potřebami na UK. Zde je již několik let součástí inkluzivního sportovního tábora, na kterém může využít svou kreativitu a umožňovat dětem zapojit se do všeho nehledě na jejich individuální omezení a podporovat tak jejich hravost. Máju hodně baví tvořit, a to jak hudebně, tak výtvarně i pohybově. Být v kontaktu s přírodou a hýbat se je pro ni nedílnou součástí a na lesní školce si velmi váží toho, že zde může být dětem „pouhým“ průvodcem, který podporuje jejich potřeby přirozeného vývoje a dává jim možnost vnímat své emoce a vyjadřovat je. A to, že jsou děti někdy od bláta od hlavy k patě, k tomu prostě patří 🙂 K týmu se přidala v září 2024.